Hakkımızda

Tekfen Grubu faaliyetlerini Mühendislik ve Taaahüt, Kimya, Tarımsal Üretim, Hizmet ve Yatırım olmak üzere beş ana başlık altında gösteren bir şirketler topluluğudur. 1956 yılında kurulan Tekfen Şirketler Grubu, bugün Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. Tekfen Grubu’nun yarım asrı aşkın süredir sürdürmekte olduğu istikrarın temelini, sunulan hizmet ve ürün kalitesinde dünya standartlarına ulaşılması için gösterilen özen ve etik anlayışı oluşturmuştur.

Tekfen Grubu, kuruluşundan bu yana, kurucu ortakları ve profesyonel yöneticilerinin sosyal sorumluluklara karşı bilinçli yaklaşımıyla başta eğitim ve kültür alanında birçok proje ve kuruma katkıda bulunmayı görev edinmiştir. Grubun toplumsal katkılarının zaman içerisinde artması ve yoğunlaşan faaliyetler bu alanda da kurumsallaşmayı gerekli kılmıştır.

Tekfen Eğitim, Sağlık, Kültür, Sanat ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı, 12 Nisan 1999 tarihinde kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak, Tekfen Holding‘in ortakları, kurucu aile üyeleri ve Grup Şirketleri tarafından kurulmuştur.

Vakfın hedefleri, vakıf kuruluş belgesinde aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:
“Türkiye’nin önde gelen eğitim, sağlık, kültür, sanat ve doğal varlıkları koruma merkezlerinden birisi olmak için ulusal ve uluslararası ortamda çalışmak ve bu konularda gelişme sağlanmasına, doğa ile uyum içerisinde yaşanacak bir geleceğin kurulmasına yardımcı olmak.”

Bu ilkeler ve hedefler doğrultusunda Tekfen Vakfı, birçok projeye doğrudan ya da vizyonunu paylaşan diğer vakıflar ve dernekler aracılığıyla finansal destek sağlamaktadır.

Vakfın ağırlıklı olarak faaliyetlerini eğitim alanında öğrenci bursları ve okul inşaatı, kültür alanında ise yaşatmakta olduğu Tekfen Filarmoni Orkestrası oluşturmaktadır. Tekfen Vakfı, 2004 yılında Bakanlar Kurulu kararınca ‘Kamu Yararına Çalışan Kurum’ statüsünü kazanmıştır.